Kominek na drewno
też może być ekologiczny
Palenie w kominkach na drewno nie musi być nieekologiczne.
Możemy cieszyć się przytulną atmosferą i czystym powietrzem bez większych wyrzeczeń. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.
Jak palić w kominku
poznaj sprawdzone sposoby
Choć może się wydawać, że do rozpalenia w kominku wystarczą tylko zapałki i drewno, przydaje się też odrobina wiedzy. Większość wkładów kominkowych przeznaczona jest do palenia w nich drewnem. Warunkiem szybkiego uzyskania ognia jest dobrze wysuszone drewno. Nadmiar wilgoci nie tylko utrudnia rozpalenie ognia. Dodatkowo powoduje osadzanie się w kominku i kominie trudnych do usunięcia zanieczyszczeń i jest przyczyną szybkiej erozji metalowych elementów kominka.
01
Nie pal śmieci
jak nie szkodzić sobie i środowisku
Zawsze należy pamiętać o tym, by do kominka nie wrzucać tworzyw sztucznych, starych mebli, odpadów komunalnych. Spalanie odpadów w kominkach ma bardzo negatywny wpływ zarówno na nasze zdrowie jak i „zdrowie” kominka. W krótkim czasie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń urządzenia i przewodów kominowych.
Dodatkowo takie użytkowanie kominka jest szkodliwe i karalne.
02
Pal dobrym drewnem
do kominka drewno suche i liściaste
Spalanie dobrej jakości drewna jest nie tylko zdrowe, ale i opłacalne. Drewno kominkowe powinno pochodzić z drzewa liściastego. Drzewa iglaste spalają się szybciej i wytwarzają dużo zanieczyszczeń z powodu wysokiej wilgotności, żywicy i małej gęstości drewna.
Drewno kominkowe powinno być sezonowane i odpowiednio przechowywane. Najlepsze gatunki drewna nadające się do kominka to brzoza, dąb, buk, akacja.
03
Używaj ekologicznej rozpałki
podpałki pochodzenia naturalnego
Wbrew pozorom rozpalenie ognia w kominku nie jest to takie proste. Harcerskie sposoby dobre są może do zastosowania na survivalowym trekkingu, ale nie w codziennej eksploatacji kominka lub pieca. Tutaj z pomocą przychodzą producenci oferujący tzw. podpałki. Są to produkty różnego pochodzenia, naturalnego, chemicznego lub mieszanki, dostępne w formie stałej lub płynnej.
Najlepiej używać rozpałek przeznaczonych specjalnie do kominka lub rozdrobnionego drewna, które szybko się rozpala (np. z drzew owocowych).
04
Kominek rozpalaj od góry
mniej dymu, więcej ciepła
Ułóż drewno w piramidkę tak, by były niewielkie przerwy. Rozpałkę umieść na górze stosu. Dzięki temu nie ma nadmiaru dymu, powstaje więcej ciepła, a dodatkowo żar przenosi się od góry do dołu, więc spala także substancje lotne. A to oznacza, że nie powstaje smoła i wzrasta czas ogrzewania domu..