Piecyk czy kominek

jaki wybór jest najlepszy?

Co wybrać?
piecyk czy kominek

Postaramy się pomóc w doborze typu urządzenia, które będzie idealnie pasować do Państwa domu.

W miarę zbliżania się zimy, pragnienie, aby stworzyć bardziej przyjazne ognisko domowe, staje się coraz silniejsze.
Nasza firma oferuje jeden z najszerszych asortymentów kominków i piecyków kominkowych dostępnych na rynku. Szeroki wybór urządzeń zaprojektowany jest tak, aby spełnić wszelkie wymagania.

Ale jaka jest najlepsza opcja: kominek lub piec?
Jak zawsze pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to uzyskać jasny pomysł i zrozumieć czego naprawdę potrzebujesz.

Oto kilka pytań, które mogą pomóc Ci w wyborze.

01

Estetyka

na co najpierw zwracamy uwagę

Pierwsze pytanie jakie musimy sobie zadać dotyczy wyglądu. Musimy zdać sobie sprawę, że piece i kominki mają inną estetykę i inne cele dekoracyjne. Ich urok ognia również się różni.
Tradycyjnie istnieje tendencja do polecania kominek dla projektów, w których dekoracja wnętrz odgrywa kluczową rolę. Podczas gdy piecyki używane są zazwyczaj wtedy, gdy większe znaczenie ma wydajność grzewcza.
Jednak należy na to spojrzeć z perspektywy wyglądu produktów dostępnych na rynku.
Na przykład w pełni nowoczesny kominek spełnia wymagania estetyczne, ale aspekt grzewczy jest równie ważny. Efektywność energetyczna większości kominków może być, w porównaniu do piecyków, w wielu przypadkach jeszcze wyższa.
Jednak nie jest prawdą, że piecyki są mniej atrakcyjne estetycznie niż kominki. Ponadto staranność przy projektowaniu paleniska sprawia, że  piecyki kominkowe, szczególnie z kaflami są coraz piękniejsze.

02

Cena

urządzenie zgodne z budżetem

Niższy koszt jednostkowy jest jednym z głównych powodów, dla których piecyki kominkowe stały się tak popularne w ciągu ostatnich kilku lat.
Jako urządzenie wolnostojące, piecyki kosztują kilka tysięcy wraz z instalacją, podczas gdy kominek, w tym instalacja i okładziny mogą kosztować znacznie więcej.

03

Komin

czyli ograniczenia budowlane

Aby komin działał poprawnie i zapewniał doskonały ciąg, musi mieć
dość duży kanał dymowy o łącznej wysokości co najmniej 4 metrów. Komin musi być możliwie jak najbardziej pionowy, o przekroju co najmniej 25-30 cm w zależności od kominka.

Jeśli są strukturalne ograniczenia, takie jak niskie sufity lub ograniczenia w sekcji spalin, instalacja wkładu kominkowego może być technicznie niemożliwe.

Z tego punktu widzenia piecyk, a zwłaszcza piecyk na pellet, jest z pewnością bardziej wszechstronny i można go łatwo zainstalować nawet na poddaszu lub w niskim budynku.

Więcej na ten temat można poczytać w artykule Jaki komin do kominka

04

Funkcjonalność

urządzenie wygodne w użytkowaniu

Jedną z zalet piecyków, zwłaszcza piecyków na pellet, jest to, że są one w pełni zautomatyzowane.
Piece można zaprogramować, nawet zdalnie, aby działały całkowicie niezależnie, co czyni je idealnymi dla tych, którzy szukają rozwiązania wymagającego niewielkiej konserwacji.

Natomiast kominek opalany drewnem wymaga ciągłej uwagi, aby utrzymać ogień. To ograniczenie można pokonać przez kominek na pellet, który może wytworzyć tak piękny płomień jak kominek opalany drewnem, ale o ograniczonej konserwacji, jak w przypadku pieców.

05

Wnioski

jaki wybór najlepszy

Podsumowując, najlepsza odpowiedź na pytanie „piec lub kominek: jaki jest najlepszy wybór?” to „to zależy!”.
Nie ma czegoś takiego jak najlepszy wybór. Zawsze lepiej jest wziąć pod uwagę sytuację początkową. Własne potrzeby i styl życia, wiedząc, że w każdym razie ogień da dodatkowy specjalny akcent do każdego domu.
Dotyk magii, elegancji i ciepła.