Palenie drewnem jest EKO

drewno kominkowe jako odnawialne źródło energii

Drewno jest EKO
5 „zielonych” powodów, by ogrzewać drewnem

Palenie w kominkach na drewno może być ekologiczne

W każdych warunkach drewno palące się w kominku to bezcenna przyjemność, trudna do zastąpienia przez najwydajniejsze kolektory i pompy ciepła.

Palenie drewnem

Jak palić w kominku

poznaj sprawdzone sposoby

 

Choć może się wydawać, że do rozpalenia w kominku wystarczą tylko zapałki i drewno, przydaje się też odrobina wiedzy. Większość wkładów kominkowych przeznaczona jest do palenia w nich drewnem. Warunkiem szybkiego uzyskania ognia jest dobrze wysuszone drewno. Nadmiar wilgoci nie tylko utrudnia rozpalenie ognia. Dodatkowo  powoduje osadzanie się w kominku i kominie trudnych do usunięcia zanieczyszczeń i jest przyczyną szybkiej erozji metalowych elementów kominka.

01

Drewno

odnawialne źródło energii

Odnawialne, to znaczy, że nie wyczerpie się. Odnawialne oznacza, że nie zmniejszasz zasobów Ziemi. 

Energia zawarta w drewnie to energia słoneczna, która została zmagazynowana w drzewie w czasie jego wzrostu. 

Gdy spalasz drewno, ta energia uwalnia się. Tak długo jak drewno jest rozważnie pozyskiwane, ciepło z drewna pozostaje odnawialne. Paliwa w czasie spalania emitują CO₂, gaz cieplarniany odpowiedzialny za globalne ocieplenie. Spalanie paliw kopalnych, takich jak ropa czy gaz, oznacza emisję dwutlenku węgla z głębi Ziemi prosto do atmosfery. Spalanie drewna to zupełnie inna sprawa, bo palące się drewno emituje tylko tyle CO₂, ile zaabsorbują znowu rosnące drzewa. Dokonują one recyklingu CO₂, więc spalając drewno ogrzewasz tylko siebie, a nie planetę.

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym

02

Aspekt społeczny

drewno tworzy miejsca pracy w Twojej okolicy

Polska jest jednym z najbardziej zalesionych krajów Europy, a pozyskiwanie drewna odbywa się planowo, w sposób kontrolowany.

Kupując drewno, zwykle w pobliżu zostawiasz pieniądze, najdalej w powiecie czy województwie. Polska jest znaczącym w Europie producentem granulatu drzewnego, pelletu. Jest to paliwo pozyskiwane głównie z odpadów drzewnych. Kupując pellet, wydajesz pieniądze w twoim województwie, a najdalej w twoim kraju. Ogrzewając drewnem, wzbogacasz więc swoją społeczność pracy. Drewno do celów grzewczych tworzy tysiące miejsc pracy w leśnictwie, transporcie i handlu. W przeciwieństwie do energii solarnej, wiatrowej czy pomp ciepła, które opierają się głównie na importowanej technologii, drewno tworzy wiele miejsc pracy w twoim otoczeniu, głównie na terenach wiejskich.

Kominek na pellet automatycznie rozpalany

Kominek na pellet automatycznie rozpalany

03

Świadomość energetyczna

Drewno wspomaga niezależność energetyczną

Pstrykasz włącznik, przekręcasz termostat i nie zastanawiasz się, skąd ciepło się bierze, jak do ciebie dotarło, ile kosztuje, jaki ma wpływ na środowisko. To wszystko czujesz, gdy ogrzewasz drewnem.

Im więcej pracujesz nad drewnem do ogrzewania, tym więcej masz chęci, aby jego zużycie ograniczyć, lepiej izolować dom. A każde polano drewna w twoim palenisku ma swój wymiar w pracy i pieniądzach. Ogrzewanie drewnem pomaga nam być odpowiedzialnym od początku do końca za cały łańcuch dostaw energii. Dzięki drewnu mamy ciepło w domu, nawet w przypadku awarii energii w okolicy, zakłóceń w kraju lub problemów w odległych krajach (ropa, gaz). Drewno pomaga być niezależnym.

Najlepiej używać rozpałek przeznaczonych specjalnie do kominka lub rozdrobnionego drewna, które szybko się rozpala (np. z drzew owocowych).

Poprawne rozpalanie kominka

Poprawne rozpalanie kominka

04

Czysta energia

nowe urządzenia zmniejszają emisję pyłów

Paleniska z lat 80-tych i 90-tych XX wieku zwykle emitowały 30−60 gramów pyłów PM na godzinę. Większość sprzedawanych obecnie kominków na drewno emituje poniżej 4,5 grama na godzinę, a najlepsze nawet poniżej 1,5 grama/godzinę! Piecyki na pelety są jeszcze „czystsze”, emitują poniżej 2,5 grama na godzinę, a nawet 1 gram/godzinę! Są to wprawdzie parametry obowiązujące w USA, ale wymagania europejskiej dyrektywy Ekoprojekt są zbliżone. Wprawdzie będzie ona obowiązywała od 1 stycznia 2022 roku, ale większość wkładów i piecyków kominkowych dostępnych w Polsce wymagania te nie tylko spełnia, ale spalają one drewno lub pelety znacznie „czyściej”.

Jedną z istotnych korzyści ekonomicznych i ekologicznych jest możliwość ogrzewania tylko najbardziej wykorzystywanych części domu. Piwnice, poddasza, sypialnie i inne pomieszczenia, które nie wymagają stałego ogrzewania, mogą pozostawać chłodne. Daje to możliwość zaoszczędzenia zbędnej emisji oraz około 25% kosztów ogrzewania.

05

Aspekt ekonomiczny

Drewno to paliwo przystępne cenowo

W przeciwieństwie do energii solarnej czy geotermii, ogrzewanie drewnem jest dostępne dla wszystkich, niezależnie od pozycji ekonomicznej. Miliony dotacji i ulg podatkowych trafiają do bogatszych rodzin, które instalują kosztowne systemy solarne czy pompy ciepła. Ale to drewno może być głównym paliwem dla milionów przeciętnych rodzin. Spełniający wymagania Ekoprojektu piecyk lub wkład na drewno czy pelety wraz z nowoczesnym kominem systemowym kosztuje znacznie taniej niż pompa ciepła z osprzętem czy zestaw fotowoltaiczny.

Drewno jest najtańszym z paliw do ogrzewania. W mieście trudno o miejsce do magazynowania większej ilości drewna, więc pewnie będzie to palenie okazjonalne. Tam, gdzie działki są nieco większe, można już myśleć o regularnym dogrzewaniu kominkiem. Z ciepła „z drewna” w pełni możesz korzystać, gdy nie mieszkasz w dużym mieście, a pieniądze zaoszczędzone na rachunkach za ogrzewanie można przeznaczyć na dowolny cel, nawet na… inwestycje oszczędzające zużycie energii.