Kominek w salonie

piękny jak obraz

Nasz kominek
działa jak kocioł a jest piękny jak obraz

Agnieszka i Krzysztof mieszkają we Wrocławiu, na najwyższym piętrze dużej kamienicy.

Otwarta przestrzeń, składająca się z kuchni, jadalni i salonu zajmuje większość ze 140 metrów kwadratowych ich mieszkania.

Pomimo, że naturalne oświetlenie jest raczej słabe, odsłonięte belki malowane na biało oraz białe i perłowo – szare meble sprawiają, że cały salon jest jaśniejszy i bardziej przestronny.

Kominek w salonie piękny jak obraz

Kominek oszczędny

w kosztach i estetyce wystroju

 

Zamiarem Agnieszki i Krzysztofa było stworzenie stanowczej i wyróżniającej się atmosfery. Postanowili osiągnąć to używając tylko podstawowych kolorów. Takich jak czarny, szary i biały.

Przede wszystkim myśleliśmy o kominku w celu obniżenia kosztów – mówi Agnieszka. Ogrzewanie całego domu przy użyciu kotła gazowego stało się dla nas bardzo drogie. Zimy są ostatnio łagodniejsze, ale zdecydowanie trwają dłużej.

01

Aranżacja kominka

zgodność z pierwotnym projektem

Zgodnie z pierwotnym projektem, w salonie miał być duży obraz na głównej ścianie. Najlepszym wyborem, dbając zarazem o estetykę, było umieszczenie kominka wzdłuż głównej ściany, jakby wyłaniał się z niej obraz, dający natchnienie do życia – mówi Agnieszka.

Okładzina, wykonana całkowicie z łupka, nie jest zbyt równa czy matowa. Zamiast tego naturalny kamień wzmacnia efekty świetlne wytwarzane przez światła punktowe i płomień, oraz nadaje mu naprawdę unikatowy efekt architektoniczny.

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym

02

Kominek na pellet

funkcjonalność połączona z czystością

Aby utrzymać wygląd ściany w całości niezmieniony oraz idealną czystość przez cały czas, panel załadunku peletu utworzono na jego tyle, gdzie znajduje się niewielkie pomieszczenie gospodarcze używane jako pralnia. Jest to idealne rozwiązanie również w praktyce, ponieważ możemy napełnić zbiornik bez obawy rozsypania peletu oraz zajmowania dodatkowego miejsca w salonie.

Na początku myślałam o podobnym kominku na drewno jaki był u mojej mamy. Ciepło było bezpośrednio tylko wtedy, gdy stanęło się przed nim, a szyba była stale brudna. Nie miałam pojęcia, że technologia kominkowa rozwinęła się tak bardzo przez te lata – mówi Agnieszka.

Kominek na pellet automatycznie rozpalany

Kominek na pellet automatycznie rozpalany

03

Kominek z płaszczem wodnym

ogrzewa cały dom poprzez grzejniki

Agnieszka i Krzysztof powiedzieli, że ich kominek – model Vivo 80 Hydro firmy MCZ – ogrzewa cały dom poprzez grzejniki. Jest bardzo łatwy i intuicyjny w obsłudze.

Zgodnie z przedstawionym szacunkiem sprzedawcy, kominek ma ogrzewać około 8 godzin dziennie przez ok. 7 miesiące w roku, w przybliżeniu zużywając 195 worków rocznie. Szacowany całkowity koszt wynosi 2300 – 2700 zł w każdym sezonie.

Jednak ze względu na doskonałą izolację domu, rzeczywiste zużycie jest znacznie niższe.

Kominek wbudowany w ścianę

Kominek wbudowany w ścianę

04

Automatyczne rozpalanie

kominek na pellet, który sam się rozpala

Kominek włącza się o 16:00, przed naszym powrotem z pracy. Ta godzina wcześniej włączonego kominka wystarcza, aby idealnie nagrzać dom. Dwa worki pelletu starczą nawet na dwa dni lub więcej. – mówi Agnieszka.

Korzystając z wysokiej jakości pelletu, jak sugeruje sprzedawca, pozostaje niewiele popiołu. Usunięcie popiołu z szuflady kominka, zajmuje zaledwie kilka minut. Żeby utrzymać idealnie czystą szybę wystarczy co kilka dni wyczyścić ją papierem kuchennym. Rezultatem jest zawsze doskonale widoczny płomień.

Dla Agnieszki, kominek mamy jest dziś wyłącznie miłą pamiątką.