Dosypywanie pelletu do kotła

inne sposoby dodawania pelletu do kotłów co

Klient pyta
sposoby automatyzacji procesu dodawania paliwa do kotła centralnego ogrzewania na pellet

Pan Grzegorz z Wrocławia zadał nam pytanie:
Kupiłem jeden z kotłów RED Compact 24 i chciałbym się dowiedzieć, czy oferujecie jakiś zewnętrzny system podawania paliwa do urządzenia? Jestem tym zainteresowany, ponieważ gdy jest bardzo zimno na zewnątrz muszę co 2 dni dosypywać pelletu do kotła. 

Oto odpowiedź naszego działu technicznego:
Jeśli zużycie paliwa jest duże, pellet można przechowywać w dodatkowych pojemnikach, stojących w pewnej odległości od kotła. Mogą one być ładowane ręcznie lub za pomocą specjalnych cystern. Pellet jest automatycznie pobierany ze zbiornika i transportowany do kotła z wykorzystaniem podajnika pneumatycznego lub ślimakowego. 
W ten sposób możemy zwiększyć autonomię pracy kotła w zakresie od liku dni do kilku tygodni. Mamy kilka możliwości.

01

Zbiornik obudowany

z podajnikiem ślimakowych

Pierwszym z rozwiązań jakie możemy wykorzystać jest obudowany zbiornik na pellet. Pojemność zbiornika wynosi 300 kg. Zbiornik współpracuje z podajnikiem ślimakowym, który dostarcza paliwo do pieca. 

Tank 300 - obudowany zbiornik na pellet

Tank 300 - obudowany zbiornik na pellet

02

Zbiornik nieobudowany

z podajnikiem ślimakowym

Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie nieobudowanego zbiornika na pellet. Pojemność zbiornika wynosi 300 kg. Zbiornik współpracuje z podajnikiem ślimakowym, który dostarcza paliwo do pieca. 

Nieobudowany zbiornik na pellet z podajnikiem

Nieobudowany zbiornik na pellet z podajnikiem

03

Zbiornik BIG-BAG

podajnik pneumatyczny

Zbiornik na pellet typu BIG-BAG pozwala na przechowywanie pelletu na zewnątrz budynku. Jego największą zaletą jest pojemność wynosząca od 1,4 do 1,9 tony. Zbiornik wykonany jest z wodoodpornego materiału. Do pieca pellet dostarcza podajnik pneumatyczny. 

Zewnętrzny zbiornik na pellet BIG-BAG

Zewnętrzny zbiornik na pellet BIG-BAG

04

Silos na pellet

podajnik ślimakowy

Można również (jeśli miejsce na to pozwala) pokusić się o zbudowanie silosu na pellet. Zaletą takiego rozwiązania jest zbiornik o bardzo dużej pojemności (np. 5 ton). Wówczas mamy duży magazyn na paliwo, który możemy uzupełniać zamawiając pellet cysterną do domu. Podawanie pelletu do kotła odbywa się za pomocą elastycznych rur, poprzez automatyczny podajnik ślimakowy.

silos-na-pellet