Dosypywanie pelletu do kotła
inne sposoby dodawania pelletu do kotłów co
Pan Grzegorz z Wrocławia zadał nam pytanie:
Kupiłem jeden z kotłów RED Compact 24 i chciałbym się dowiedzieć, czy oferujecie jakiś zewnętrzny system podawania paliwa do urządzenia? Jestem tym zainteresowany, ponieważ gdy jest bardzo zimno na zewnątrz muszę co 2 dni dosypywać pelletu do kotła.
Oto odpowiedź naszego działu technicznego:
Jeśli zużycie paliwa jest duże, pellet można przechowywać w dodatkowych pojemnikach, stojących w pewnej odległości od kotła. Mogą one być ładowane ręcznie lub za pomocą specjalnych cystern. Pellet jest automatycznie pobierany ze zbiornika i transportowany do kotła z wykorzystaniem podajnika pneumatycznego lub ślimakowego.
W ten sposób możemy zwiększyć autonomię pracy kotła w zakresie od liku dni do kilku tygodni. Mamy kilka możliwości.
01
Zbiornik obudowany
z podajnikiem ślimakowych
Pierwszym z rozwiązań jakie możemy wykorzystać jest obudowany zbiornik na pellet. Pojemność zbiornika wynosi 300 kg. Zbiornik współpracuje z podajnikiem ślimakowym, który dostarcza paliwo do pieca.
02
Zbiornik nieobudowany
z podajnikiem ślimakowym
Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie nieobudowanego zbiornika na pellet. Pojemność zbiornika wynosi 300 kg. Zbiornik współpracuje z podajnikiem ślimakowym, który dostarcza paliwo do pieca.
03
Zbiornik BIG-BAG
podajnik pneumatyczny
Zbiornik na pellet typu BIG-BAG pozwala na przechowywanie pelletu na zewnątrz budynku. Jego największą zaletą jest pojemność wynosząca od 1,4 do 1,9 tony. Zbiornik wykonany jest z wodoodpornego materiału. Do pieca pellet dostarcza podajnik pneumatyczny.
04
Silos na pellet
podajnik ślimakowy
Można również (jeśli miejsce na to pozwala) pokusić się o zbudowanie silosu na pellet. Zaletą takiego rozwiązania jest zbiornik o bardzo dużej pojemności (np. 5 ton). Wówczas mamy duży magazyn na paliwo, który możemy uzupełniać zamawiając pellet cysterną do domu. Podawanie pelletu do kotła odbywa się za pomocą elastycznych rur, poprzez automatyczny podajnik ślimakowy.