Aranżacje piecyka

5 pomysłów na najlepszą aranżację kominka wolnostojącego

Koza-piec
najważniejsze jest stworzenie dobrej atmosfery

Obecność ognia w pomieszczeniu sama w sobie jest sporą atrakcją. Światło, kolor, ruch płomienia natychmiast tworzą przyjazną, zrelaksowaną atmosferę. Jednak piecyk lub kominek nie będzie używany przez cały rok. Palimy w nim przez kilka miesięcy w roku, a przez pozostały czas stanowi dość duży element wyposażenia wnętrza. Dlatego tak istotny jest odpowiedni dobór urządzenia, które będzie pasować do reszty aranżacji wnętrza.

Jednak wybór kominka wolnostojącego, ze względu na bardzo dużą liczbę okładzin, wcale nie stanowi problemu. Możemy dobrać taki piecyk, który łatwo wtopi się w każde ustawienie. Gdy starannie dobierzemy konstrukcję, materiał i kolor nasz kominek wolnostojący może stać się meblem. Zobacz, jak najlepiej wykorzystać dyskretne i eleganckie modele piecyków, tak by połączyć je z resztą pomieszczenia.

piecyk koza

Piecyk wolnostojący

praktyczny mebel, który daje ciepło

 

Ogromny wybór kominków wolnostojących daje nam nieograniczone możliwości aranżacji salonu, poddasza czy innych pomieszczeń ogrzewanych za pomocą tego urządzenia. Do wyboru mamy zarówno materiał jak i kolor. Piecyki stalowe idealnie wkomponują się w stylizacji nowoczesnej lub industrialnej. Przy stylizacji surowej lub rustykalnej sprawdzą się kozy żeliwne. Natomiast piecyki z okładziną ceramiczną dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Dodatkowo kafle akumulują i dłużej oddają ciepło. Wiele modeli posiada wylot dymu zarówno z tyłu jak i z góry. Daje to jeszcze większą dowolność podłączenia poprzez wybór umiejscowienia rury do komina.

01

Ściana za piecykiem

pokryj ścianę cegłą lub kamieniem

Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie swoistego tła dla kominka wolnostojącego. Ścianę możemy pokryć imitacją cegły, kamieniem łupanym lub kamykami rzecznymi. Dzięki temu stworzymy surowe i jednolite tło, które podkreśli elegancji wygląd piecyka. Dodatkowo dobierając odpowiednio kolor cegły do koloru piecyka, możemy uzyskać naturalny efekt zlewania się urządzenia z tłem.  
Połączenie urządzenia, które ma metalową obudowę ze strukturą cegły podkreśla industrialny lub loftowy charakter pomieszczenia. 

Stalowy piecyk na pellet Maggie

Stalowy piecyk na pellet Maggie

02

Ton w tonie

pomaluj ścianę na ten sam kolor co piecyk

Można powiedzieć, że taka aranżacja to wybór z lenistwa. Ale to nieprawda. Odpowiedni dobór farby na ścianę do tonacji piecyka sprawia, że odnosimy wrażenie jakby nasz piecyk wtapiał się w tło. Taka aranżacja kominka wolnostojącego czyni nasze pomieszczenie eleganckim i uspokajającym.

Do tego typu ustawień idealnie nadają się piecyki na pellet z płytami ceramicznymi. Dostępne są one w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala na dowolny wybór barwy pomieszczenia. Podłączenie do przewodu kominowego, zamaskowane jest wtedy z tyłu piecyka.
Dodatkowo możemy dobrać piecyk z kaflami ze strukturą, który stworzy idealną kompozycję do pomieszczeń w stylu retro.  

Aranżacja piecyka na pellet w stylu retro

Aranżacja piecyka na pellet w stylu retro

03

Piecyk koza we wnęce

ogrzewa cały dom poprzez grzejniki

Niektóre modele piecyków zaprojektowane są specjalnie do umieszczenia we wnęce. Dlatego zapewniają bardzo dyskretne rozwiązanie meblowe do korytarzy lub wąskich przestrzeni. Możliwe jest również wykorzystanie wnęki po starym kominku.

W przypadku takiego rozwiązana, należy wybrać piecyk posiadający możliwość umieszczenia wylotu dymu u góry urządzenia. Pozwoli to zaoszczędzić przestrzeń za kominkiem.

To idealne rozwiązanie, gdy mamy ograniczoną powierzchnię. Tym bardziej, że nawet mała koza piecyk o wymiarach 80 x 60 cm ma doskonałe parametry grzewcze.

Koza piecyk we wnęce

Koza piecyk we wnęce

04

360 stopni

obrotowy kominek wolnostojący w salonie

Piecyki obrotowe to idealne rozwiązanie dla dużych pomieszczeń. W takiej aranżacji kominek stanowi swego rodzaju filar i dzieli optycznie przestrzeń. Centralne umieszczenie piecyka pozwala na równomierną dystrybucję ciepła po całej powierzchni pomieszczenia. Dodatkowo dzięki możliwości obracania kominka o 360 stopni możemy cieszyć się jego ogniem w każdym miejscu salonu.

Piecyki obrotowe występują w modelach na drewno lub na pellet. Wiele urządzeń posiada kafle ceramiczne w różnych kolorach, które stanowią dodatkowe dopełnienie wnętrza.

Kominek wolnostojący obrotowy jest też świetną alternatywą dla starszych domów jednorodzinnych piętrowych. Tak zwane kwadraciaki w swojej konstrukcji często posiadają szyb kominowy umieszczony centralnie w budynku. Pozwala nam to na podłączenie piecyka do istniejącego komina za pomocą rury z kolankiem. W innym przypadku konieczna byłaby budowa lub montaż kosztownego komina zewnętrznego. Koza bez płaszcza wodnego będzie ogrzewała zarówno parter domu jak i dostarczała gorące powietrze na piętro.

Kominek obrotowy Thorma

Kominek obrotowy Thorma

05

Kominek między półkami

wykorzystaj wolną przestrzeń między regałami

Instalacja kominka między regałami wydaje się być rozwiązaniem nietypowym. Jednak jest to aranżacja zarówno funkcjonalna jak i estetyczna. Szczególnie gdy mamy ograniczoną przestrzeń. 

Oczywiście należy pamiętać o odpowiedniej odległości między piecem a książkami. Zwłaszcza jeśli regał wykonany jest z drewna. 

Do tego typu rozwiązań idealnie nadają się piece szerokie i wysokie ale o małej głębokości.

Kominek wolnostojący między regałami książkowymi

Kominek wolnostojący między regałami książkowymi