Kominek na drewno

też może być ekologiczny

Proste zasady
rozpalania i użytkowania kominków na drewno

Palenie w kominkach na drewno nie musi być nieekologiczne.

Możemy cieszyć się przytulną atmosferą i czystym powietrzem bez większych wyrzeczeń. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Rozpalenie i użytkowanie kominka może być ECO

Jak palić w kominku

poznaj sprawdzone sposoby

 

Choć może się wydawać, że do rozpalenia w kominku wystarczą tylko zapałki i drewno, przydaje się też odrobina wiedzy. Większość wkładów kominkowych przeznaczona jest do palenia w nich drewnem. Warunkiem szybkiego uzyskania ognia jest dobrze wysuszone drewno. Nadmiar wilgoci nie tylko utrudnia rozpalenie ognia. Dodatkowo  powoduje osadzanie się w kominku i kominie trudnych do usunięcia zanieczyszczeń i jest przyczyną szybkiej erozji metalowych elementów kominka.

01

Nie pal śmieci

jak nie szkodzić sobie i środowisku

Zawsze należy pamiętać o tym, by do kominka nie wrzucać tworzyw sztucznych, starych mebli, odpadów komunalnych. Spalanie odpadów w kominkach ma bardzo negatywny wpływ zarówno na nasze zdrowie jak i „zdrowie” kominka. W krótkim czasie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń urządzenia i przewodów kominowych.

Dodatkowo takie użytkowanie kominka jest szkodliwe i karalne.

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym

02

Pal dobrym drewnem

do kominka drewno suche i liściaste

Spalanie dobrej jakości drewna jest nie tylko zdrowe, ale i opłacalne. Drewno kominkowe powinno pochodzić z drzewa liściastego. Drzewa iglaste spalają się szybciej i wytwarzają dużo zanieczyszczeń z powodu wysokiej wilgotności, żywicy i małej gęstości drewna.

Drewno kominkowe powinno być sezonowane i odpowiednio przechowywane. Najlepsze gatunki drewna nadające się do kominka to brzoza, dąb, buk, akacja.

Kominek na pellet automatycznie rozpalany

Kominek na pellet automatycznie rozpalany

03

Używaj ekologicznej rozpałki

podpałki pochodzenia naturalnego

Wbrew pozorom rozpalenie ognia w kominku nie jest to takie proste. Harcerskie sposoby dobre są może do zastosowania na survivalowym trekkingu, ale nie w codziennej eksploatacji kominka lub pieca. Tutaj z pomocą przychodzą producenci oferujący tzw. podpałki. Są to produkty różnego pochodzenia, naturalnego, chemicznego lub mieszanki, dostępne w formie stałej lub płynnej.

Najlepiej używać rozpałek przeznaczonych specjalnie do kominka lub rozdrobnionego drewna, które szybko się rozpala (np. z drzew owocowych).

Poprawne rozpalanie kominka

Poprawne rozpalanie kominka

04

Kominek rozpalaj od góry

mniej dymu, więcej ciepła

Ułóż drewno w piramidkę tak, by były niewielkie przerwy. Rozpałkę umieść na górze stosu. Dzięki temu nie ma nadmiaru dymu, powstaje więcej ciepła, a dodatkowo żar przenosi się od góry do dołu, więc spala także substancje lotne. A to oznacza, że nie powstaje smoła i wzrasta czas ogrzewania domu..